Çanakkale Web Haber

Akkoca : “Örnek Fiyatlandırmalar Kiralama Bedellerini Arttırıyor”

  • Akkoca : “Örnek Fiyatlandırmalar Kiralama Bedellerini Arttırıyor”
Gündem
29 Ağustos 2023

Yüksek Kiraların Altında Yatan Sorunları Açıkladı

Akkoca : “Örnek Fiyatlandırmalar Kiralama Bedellerini Arttırıyor”

Çanakkale'nin emlak sektörü, yüksek kira fiyatları başa çıkmaya çalışırken, Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Çanakkale İl Başkanı Mustafa Alptuğ Akkoca, sektörün iç yüzünü ve sorunları açıkladı. Akkoca kira fiyatlarının Ciddi derecede arttığını ifade ederek vatandaşların yüksel kiralı evleri tutmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Komşunun İlanına Bakıp Kiralama Yada Satış Bedeli Belirleniyor

Gelir düzeyi ve öğrenci nüfusu açısından hareketli bir şehir olan Çanakkale, son zamanlarda kiralık evlerin yüksek fiyatlarıyla dikkat çekiyor. TÜGEM Çanakkale İl Başkanı Akkoca, emlak sektörünün karşılaştığı temel sorunlardan birinin eksik değer haritası olduğunu belirtti. Değer haritasının olmaması, hem satıcıların hem de alıcıların gerçekçi bir fiyat belirleme konusunda zorlandığı bir ortam yaratıyor. Akkoca, bu konuya dikkat çekerek, "Türkiye'nin temel emlak sorunu, emlak piyasasının temel sorunlarından bir tanesi maalesef bir değer haritamız yok. Değer haritası olmayan bir ülkede serbest piyasa maalesef bazen bilime dayanan, dayanmayan çalışmalarla farklılaştırılabiliyor. Örneğin ilan sitelerinde bir komşunuz, bir ilan girdiği zaman, kendi evi için 3+1 eve 1 milyon TL yazdığı zaman bu rakamın doğru olmadığını söyleyen bir dayanak. Türkiye değer haritası olsa, bunu engellemek mümkün olacak. Alıcı da doğrulama şansına sahip olacak, satıcı da doğrulama şansına sahip olacak." dedi.

Yanlış Algı ve Örnekler Fiyatların Şişmesine Neden Oluyor

Bununla birlikte, Akkoca, emlak sektöründe yanlış algıların da önemli bir sorun olduğuna dikkat çekti. Özellikle metrekare algısının toplumda yanlış olduğunu ifade eden Akkoca, bu yanlış algının fiyatların şişmesine neden olduğunu belirtti. Ayrıca, kiralık konutlardaki yüksek fiyatların, üniversite öğrencilerinin şehre gelmesiyle daha da arttığını ve vatandaşların bu yüksek kiraları ödemek zorunda kaldığını dile getirdi. Açıklamasında Kira fiyatlarındaki yüzde 25 artış limiti uygulaması konusunda da açıklama yaparak Akkoca, bu limitin mülk sahipleri ve kiracılar arasında dengesizlik yarattığını ve kaldırılması gerektiğini savundu. Özellikle aynı binada farklı kiraların ödenmesi durumlarının adaletsiz olduğunu vurguladı.

Yatırım Tavsiyeleri Verdi

Son olarak, Akkoca, gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlere tavsiyelerde bulundu. Her zaman doğru fiyatla gayrimenkul almanın karlı bir yatırım olduğunu belirterek, "Herkesi alırken alınmaz. Herkes satarken satılmaz. Eğer herkes alırken siz satıyorsanız avantajlısınız. Herkes satarken siz alıyorsanız avantajlısınız." dedi. Çanakkale emlak sektörü, bu açıklamaların ardından daha şeffaf ve dengeleyici önlemler alınması yönünde beklentilerini dile getiriyor. Değer haritası oluşturulması ve kira artış limitinin gözden geçirilmesi, sektörün daha adil ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesine katkı sağlayabilir.

Etiketler: 
Yüksek kira fiyatları
Emlak sektörü
Çanakkale
TÜGEM (Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği)
Değer haritası
Metrekare algısı
üniversite öğrencileri
Kira fiyatlarındaki yüzde 25 artış limiti
Gayrimenkul yatırımı
Şeffaflık
Dengeleyici önlemler
Adil büyüme
sürdürülebilirlik
Mülk sahipleri
Kiracılar
Fiyatlandırma
Eksik değer haritası
Yanlış algı
Yatırım tavsiyeleri