Çanakkale Web Haber

Av Yasağı Kalktı, Balık Fiyatları Düştü

  • Av Yasağı Kalktı, Balık Fiyatları Düştü
Gündem
06 Eylül 2023

Av Yasağı Kalktı, Balık Fiyatları Düştü

Denizlerdeki Bolluk, Tezgahlardaki Fiyatları Etkiledi

1 Eylül itibariyle denizlerdeki av yasağı sona erdi ve balıkçılar bereketli bir sezonun başlangıcını kutluyor. Yasağın kalkmasıyla birlikte, balık fiyatlarında önemli bir düşüş yaşandı. En fazla düşüş gösteren balık ise sardalye oldu.

200 TL Olan Sardalyanın Fiyatı Yarı Yarıya Düştü

Denizlerdeki canlıları koruma amacı taşıyan ve üremelerine destek veren av yasağı, 15 Nisan - 1 Eylül tarihleri arasında uygulanıyordu. Ancak önceki gün itibariyle bu yasağın kalkmasıyla birlikte balıkçılar denize açıldı ve sezona başladı. Balık tezgahlarında görülen fiyat düşüşü, tüketicileri sevindirdi. Av sezonu öncesinde 200 TL'den satılan sardalyenin fiyatı, yasağın kalkmasıyla birlikte 100 TL'ye kadar geriledi. Balıkçılar, havaların soğumasıyla birlikte balığın daha da bollaşmasını bekliyorlar. 35 yıldır balıkçılık yapan Engin Tunç, yaptığı açıklamada, "Av yasağı bitti, hepimize hayırlı olsun. Denizde tutana, yiyene, vatanımıza, milletimize hayırlı, uğurlu olsun. Bu sene balık bol gibi gözüküyor. Bol olduğu ilk günden belli oldu. 200 lira 250 lira olan sardalyenin fiyatı 100 liraya düştü. İlerleyen günlerde daha da bol olacağını tahmin ediyoruz. Diğer balıklar bir hafta içinde belli olur. Geçen seneki palamut bolluğu yok. Onun haricinde çinekopun bol olduğu söyleniyor. Şu anda tezgahlarımıza düşen bir balık yok. Ama önümüzdeki günlerde havalar daha da soğudukça daha çok belli olacak balık. Bol olmasını bekliyoruz. Umutlarımız var" dedi.

Balık fiyatlarındaki bu olumlu gelişme, tüketicilerin deniz ürünlerine daha kolay erişim sağlayacağı anlamına geliyor. Gelecek günlerde diğer balık türlerinin fiyatları da netlik kazanacak ve deniz mahsulleri sofralarda daha sık yer alacak gibi görünüyor.

Etiketler: 
av yasağı
balık fiyatları
deniz ürünleri
Sardalye
balıkçılar
Balık sezonu
Canlıları koruma
Balık bolluğu
tüketici
Deniz mahsulleri