Çanakkale Web Haber

TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİNDE 7. GÜN DE TÜM COŞKUSUYLA TAMAMLANDI

  • TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİNDE 7. GÜN DE TÜM COŞKUSUYLA TAMAMLANDI
Gündem
16 Eylül 2023

TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİNDE 7. GÜNÜ DE TÜM COŞKUSUYLA TAMAMLANDI
    
Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanatprojelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin dördüncü durağı Troya Kültür Yolu Festivali’nin yedinci gününde konserler, sergiler, tiyatrolar ve çeşitli sanat etkinlikleri çanakkaleliler ile buluştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak üzere gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin dördüncü durağı olan Çanakkale’de, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali’nde yedinci gün geride kaldı.  

 

HAMİDİYE TABYALARI SAHNESİNDE  GÖKHAN TEPE VARDI
 Festival kapsamında cuma akşamı Anadolu Hamidiye Tabyası’nda kurulan konser alanında ünlü şarkıcı Murat Dalkılıç  sahnedeydi. Gökhan Tepe kendisini dinlemeye gelen hayranlarını şarkılarıyla mest etti.çanakkaleliler konser alanının doldurdu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MEVLEVİHANESİNDE ETKİNLİKLER DEVAM ETTİ
Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında; Gelibolu Mevlevihanesi’nde yapılan etkinlikler de dikkat çekiyor. Festival kapsamında İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu  Cuma günü Sema Mukabelesi ve Tasavvuf Müziği Konseri gerçekleştirdi. 

KONSER, TİYATRO, SERGİ DOLU BİR GÜN DAHA YAŞANDI
Troya Kültür Yolu Festivali’nin yedinci gününde Nedime Hanım Konağı’nın bahçesinde Ersin Antep ile "Cumhuriyet ve Müzik" etkinliği gerçekleştirildi. ÇOMÜ İÇDAŞ Kara Yusuf kongre merkezinde Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu tarafından "Tamamla Bizi Et Aşk" isimli oyun sergilendi. Ali Payrozoğlu performansı ile ayakta alkışlanırken Çanakkaleliler Troya Kültür Yolu festivali kapsamında gerçekleştirilen etkinlik ile inanılmaz bir tiyatro oyunu izleme şansı yakaladılar.
 

BİR ÇOK ETKİNLİK FESTİVAL BOYUNCA DEVAM ETTİ
Festival kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile birlikte Anadolu Hamidiye Tabyası’nda Anı Dalışı Etkinliği festivalin Yedinci gününde de devam etti. Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nde Garip Ay tarafından düzenlenen Ebru Performansı Mapping Gösterisi diğer festivallerde olduğu gibi büyük ilgi gördü. Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Mahal Sanat’ta Troya Kazıları Sanat Ekibi'nin sergisi “Kanatlı Sözler, İzler” görülebiliyor. Devlet Güzel Sanatlar Sergi Salonu’nda ise “Hesap İşi” sergisi yer alırken, Çanakkale Evi’nde “Devrim Erbil’in Renkleri”sergisi ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. “Bir Hayalin İnşası” dijital sergisi Çanakkale Kordon’da, “Eskizden Piksele Dijital Sanat” sergisi Anadolu Hamidiye Tabyası Hangar’da, “Gelibolu Tarihi Sulaltı Parkı Fotoğraf Sergisi” Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde görülebiliyor.

ÇOCUKLAR HAMİDİYE TABYASINDA FESTİVALİN TADINI ÇIKARTIYOR

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuklar da birbirinden keyifli ve sanat dolu etkinliklerle buluşturuluyor. Anadolu Hamidiye Tabyası Çocuk Etkinlik Alanı’nda oyun etkinlikleri ve çocuk tiyatrosu vardı. ‘Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamındaki çocuk atölyeleri ve festivaldeki yüzlerce etkinliğin detaylarına https://kulturyolufestivalleri.com/ dan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: 
Çanakkale
Troya
Troya Kültür Yolu
Festival
Murat Dalkılıç